Kako se lotiti obnove vrtnega pohištva?

Eno od opravil, ki se jih pogosto lotevamo sami, je barvanje oziroma zaščita lesenih in kovinskih površin.

 

Eno od opravil, ki se jih pogosto lotevamo sami, je barvanje oziroma zaščita lesenih in kovinskih površin. Da bodo rezultati našega dela kar se da dobri in tudi trajni, je treba upoštevati nekaj osnovnih zakonitosti glede priprave površine in predvsem navodila proizvajalcev zaščitnih sredstev in barv.

Na leseni vrtni garnituri se bodo prej ali slej pokazale posledice vpliva sonca, dežja, vetra, nihanja temperature in drugih zunanjih dejavnikov. Preveliko navlaževanje povzroči pokanje in luščenje premaza, ki zato izgubi svojo zaščitno funkcijo, izpostavljenost padavinam zmanjša njegovo debelino in s tem kakovost, temperaturne spremembe vplivajo na krčenje in širjenje filma in povečajo možnost luščenja premaza, ultravijolična svetloba pa povzroča degradacijo površine lesa in depolimerizacijo filma.

Priskrbimo si torej delovne pripomočke: poleg zaščitnih premazov bomo za ustrezno pripravo površine potrebovali brusilni strojček, brusni papir in brusno gobico, če je površina močno obrabljena, pa še medeninasto krtačo. Seveda ne smemo pozabiti na čopiče ustrezne velikosti in s primernimi ščetinami. Za nanašanje premazov, ki vsebujejo organska topila, je najbolje uporabiti čopiče z naravnimi ščetinami, za tiste na vodni osnovi pa čopiče z razcepljenimi sintetičnimi ščetinami ali kratkodlake valjčke iz velurja.

Lesena površina mora biti pred nanosom katerega koli zaščitnega premaza suha in čim bolj gladka, zato jo po brušenju temeljito spihamo in obrišemo s suho krpo, ki ne pušča vlaken. Da bi bila zaščita čim bolj trajna, je treba upoštevati tudi priporočene temperature za premazovanje lesa, ki so med 20 in 25 stopinjami Celzija, ter relativno zračno vlago, ki naj bi bila od 60- do 65-odstotna. Poleg tega lesene površine, na katere nanašamo premaz, ne smejo biti na neposred­nem soncu. 

Za manj poškodovane površine običajno zadostuje en premaz, za vse nasled­nje pa velja, pa jih nanesemo šele, ko se prvi popolnoma posuši. Ali je dovolj suh, lahko preverimo z brusnim papirjem: če se ta umaže, ko z njim rahlo podrgnemo po površini, les še ni dovolj suh. Če se površina lepo brusi, ni ovir za nov sloj premaza.

 

    BONDEX TEAK OLJE 0,75 BREZBARVNO
    Za zaščito notranjih in zunanjih lesenih površin
    Cena z DDV:
    10,83 €
    ČOPIČ PLOŠČATI 50MM
    Čopič za barvanje
    Cena z DDV:
    2,95 €
    Piškotki za analitiko
    Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
    Piškotki za družabna omrežja
    Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
    Piškotki za komunikacijo na strani
    Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
    Piškotki za oglaševanje
    So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
    Kaj so piškotki?