Različni svedri za različne materiale
Pri nakupu svedra morate gledati dolžino in premer, pozorni pa morate biti tudi na to, koliko ga lahko obremenite.
Tudi najboljši sveder vam ne bo dosti koristil, če bo hitro otopel ali se celo zlomil. Kvaliteta svedra je odvisna od konstrukcije ter materiala iz katerega je sveder izdelan.
V ponudbi je večina svedrov vijačnih, taki svedri imajo dva utora, ki potekata po svedru v obliki vijaka in pri uporabi sproti odstranjujeta izvrtani material.
Kaj lahko s svedrom vrtamo nam narekuje globina utora, rezilni kot vijaka, cepilni kot, oblika konice ter trdota materiala v katerega bomo vrtali.
Poznamo svedre za steklo, keramiko, kamen, les in kovino.
Za vrtanje v keramiko ali steklo morate imeti ostre in trde svedre. Svedri za vrtanje v kamen ali beton imajo vrh obložen s trdim materialom (vidia) s katerim razbijejo material.
Svedri za kovino so večinoma izdelani iz visokokvalitetnega hitroreznega jekla, imajo zelo ostro konico saj z njo izrežejo ostružke.
Na trgu so tudi svedri iz popolnoma brušenega jekla ali pa so prevlečeni s titanom.
Za konec nam ostanejo še svedri za les, skoraj vsi lesni svedri imajo ostro centrirno konico, ki vodi sveder in preprečuje, da ta zdrsne. S tristopenjskimi svedri (za grče) vrtamo luknje z različnimi premeri, ki jih hkrati tudi poglobimo.