Odstranjevanje laka-kako se tega lotiti?
Preden se lotite nanašanja novega sloja laka na les, je treba prejšnje plasti temeljito odstraniti. Če tega ne storimo, se lahko lak lušči, les pa ne bo zaščiten pred zunanjimi vplivi.
Stare plasti laka lahko odstranimo na več različnih načinov.
Z brusilnikom ali suhim brusilnim papirjem- preprosto odstranite lak s površine. Za prvo brušenje uporabimo grob brusilni papir, za naslednja pa bolj fin.
S premazom- premaz za odstranjevanje laka nanesete na površino, s katere želite oluščiti star lak. Lak pustite učinkovati približno eno uro, nato stari lak odstranite z lopatico.
Tretji način za odstranjevanje starih slojev laka pa je z električnim puhalom, ki s pomočjo vročega zraka omehča in odlepi sloje starega laka. Če se boste odločili za tak način odstranjevanja, se morate obvezno zaščititi z zaščitno masko, saj se pri odstranjevanju laka z vročim zrakom sproščajo strupeni plini.
Ko površino zbrusimo, moramo vse razpoke in zareze zakitati. Kit nanesemo z upogljivo lopatico, ki je pod ostrim kotom. Ko se kit posuši, površino gladko zbrusite in odstranite prah z metlico. Ko je površina popolnoma gladka, čista in ravna, lahko pričnete z lakiranjem.
Nanos temeljnega premaza je vsekakor dobrodošel korak, saj zagotavlja, da se lak enakomerno suši, se ne vpija in se enakomerno razporedi.
Nanašanje laka naj bo enakomerno, z dolgimi potegi in v tankih slojih. Najprej barvajte v navpični, nato pa še v vodoravni smeri.
Nanesite dva sloja, pred nanosom drugega sloja prvega prebrusite, da bo povsem gladek.
Končni sloj nanašajte na tanko in enakomerno.