Vrste žarnic

Tehnično gledano so svetilke vir svetlosti, osvetlijo območje s čimer je prostor videti svetlejši. Nekatere od njih se uporabljajo v dekorativne namene.

 

Poznamo več vrst sijalk, ki se razlikujejo glede na moč svetlobe, ekološko noto in izgled. Izbira sijalk je zelo pomembna, saj vpliva tudi na vaše razpoloženje.

 

LED SIJALKE - odlikuje dolga življenska doba do 100.000 ur, kar pomeni 11 let neprekinjenega delovanja. LED sijalke se od običajnih razlikujejo tudi po tem, da približno 80% električne energije pretvorijo v svetlobo, ostali del se pa spremeni v toploto, medtem ko je pri običajnih obratno, poleg tega so tudi ekološko prijazne. Velika prednost LED sijalk je, da imajo regulator vhodne napetosti in niso občutljive na prenapetost omrežja, kar so največkrat razlogi za odpoved žarnice ali njen kratek rok delovanja. LED osvetlitev proizvaja malo infrardeče svetlobe in je skoraj brez UV emisij.

 

HALOGENSKE SIJALKE - so izboljšana različica navadnih sijalk na žarilno nitko. Porabijo skoraj 25% manj energije kot klasične sijalke, njihovo izžarevanje toplote pa je 30% manjše. Halogenske sijalke odlikuje širše področje uporabe, manjša dimenzija in svetloba, ki je zelo podobna dnevni. Razlog za prepoved prodaje halogenskih sijalk na področju EU je večja poraba elektrike, saj porabijo petkrat več električne energije za enako svetilnost kot flourescentne in LED sijalke.

 

FLOURESCENČNE SIJALKE - novost v razvoju žarnic so flourescenčne žarnice oz. sijalke, ki ne oddajajo svetlobe z žarenjem ampak s sevanjem. Energetsko so zelo učinkovite, svetlobni izkoristek pa je v primerjavi s klasičnimi žarnicami petkrat boljši, življenska doba pa do desetkrat daljša. Navoji so enaki kot pri klasičnih, zato je uporabna za večino svetil.

 

VARČNE SIJALKE - v primerjavi z običajno sijalko ima daljšo življensko dobo in porabi precej manj elektrike, polovico pa pretvori v svetlobo. S številom vklopov in izklopov se krajša življenska doba.

 

KLASIČNE SIJALKE Z ŽARILNO NITKO - negativne lastnosti klasičnih sijalk je njihova neekonomičnost, saj je njihov svetlobni izkoristek samo 10%, ostalih 90% energije pa se sprošča v obliki toplote. 

 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?