Krožni žagini listi

Krožni žagini listi se uporabljajo v različnih industrijah, saj jih uporabljamo za žaganje masivnega lesa, iverala, veznih plošč, aluminija, kovin, plastike, umetnega kamna in podobnih materialov.

Krožne žage oz. vsi krožni žagini listi so izdelani na enak način, razlike med njimi pa so število zob, kot postavljenega zoba, kot brušenja, premer izvrtine in površinska obdelava telesa žage.

Obstaja več kot 700 žaginih listov, ki so namenjeni za žaganje različnih materialov.

 

Žagini listi za prečni razrez lesa se uporabljajo za žaganje masivnega lesa prečno glede na njegovo rast na kotnih in poteznih žagah.

Tanjši žagini listi za vzdolžni razrez lesa se uporabljajo za žaganje masivnega lesa vzdolžno glede na njegovo rast.

Obstajajo tudi listi s trapeznimi zobmi, za visokokakovosten razrez lesnih kompozitnih materialov z uporabo predrezila.

Za aluminij uporabljamo list za žaganje aluminijastih profilov in vseh drugih umetnih nekovinskih materialov (baker, medenina, plastika in drugi materiali). 

 

Pri žaganju masivnega lesa uporabljamo tanke žagine liste, prednost teh rezil je, da je zaradi majhne širine reza boljši izkoristek lesa, zato med samim žaganjem manj obremenimo stroj.

Kadar imamo uporabnike, ki imajo različne debeline žaginih listov za žaganje oplemenitenih lesnih plošč, je fino če imajo konična predrezila, saj lahko z dvigovanjem in spuščanjem predrezila natančno nastavijo debelino reže, da ustreza debelini primarnega žaginega lista.

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?