Vrste elektrod za ročno varjenje

Varjenje je postopek spajanja dveh kosov kovine v nerazdružljivo celoto. Ker mora takšen material prenesti kar nekaj različnih obremenitev, je nujno, da je postopek izveden pravilno. Varilskih postopkov poznamo kar nekaj, a bomo govorili o ročnem varjenju.

Poznamo več vrst elektrod, različne elektrode so si med seboj načeloma sorodne, saj vsebujejo materiale, ki so si precej podobni.

Kljub temu pa se mora varilec pred pričetkom dela odločiti za tisto, ki bo nudila najbolj optimalen rezultat.

Elektrode, ki jih uporabljamo pri ročnem varjenju, se delijo na CELULOZNE, RUTILNE in BAZIČNE.

Pri ročnem varjenju gre za enega najbolj preprostih in vsestranskih postopkov v tem segmentu kovinsko obdelovalne panoge.

Ta način varjenja lahko uporabimo za varjenje vseh vrst materialov. Čeprav gre za enostaven postopek, pa dodajmo še, da je varjenje na ta način primerno tako za manj zahtevne zvare kot za tiste najzahtevnejše,

 

Prednost celulozne varilne elektrode je hitro strjevanje žlindre, zaradi česar so primerne tudi pri delu, ko je potrebno variti nad glavo.

Rutilne elektrode se ponašajo s stabilnim gorenjem obloka ter debelejšim nanosom žlindre, ki jo je sicer razmeroma lahko odstraniti.

Varjenje po postopku z bazično elektrodo pa je nekoliko bolj zahtevno. Ker zaščitni plini pri tej elektrodi niso na ravni celuloznih in rutilnih, je potrebno paziti, da je oblok čim krajši.

Je pa končni zvar znan po izjemnih mehanskih lastnostih.

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?